10.3 C
Los Angeles
March 29, 2024
Poland-Current Issues Recommended

Międzymorze staje się faktem. Powstaje sojusz.

Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 29.09.2015. Do zdjęcia pozują od lewej: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i prezydent Rumunii Klaus Iohannis . Prezydent Andrzej Duda, 29 bm. w ostatnim dniu wizyty w USA wziął udział w spotkaniu grupy Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. (cat) PAP/Jacek Turczyk
Nowy Jork, Stany Zjednoczone, 29.09.2015. Do zdjęcia pozują od lewej: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i prezydent Rumunii Klaus Iohannis . Prezydent Andrzej Duda, 29 bm. w ostatnim dniu wizyty w USA wziął udział w spotkaniu grupy Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. (cat) PAP/Jacek Turczyk

http://www.lekkopolitycznie.pl/2016/02/miedzymorze-staje-sie-faktem.html?m=1

Międzymorze powoli staje się faktem. Państwa regionu budują sojusz. W zeszłym roku podczas 70. sesji Zgromadzenia ONZ doszło do pierwszego spotkania państw grupy “Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne”. Teraz wykonywane są kolejne kroki mające na celu zazębienie się się państw.

Grupę tworzą: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Słowenia i Austria. Liderzy tych państw wykorzystali swą obecność na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych do wspólnego spotkania.

Krzysztof Szczerski wyjaśniał założenia jakie przedstawił Andrzej Duda na spotkaniu grupy – “Prezydent mówił o trzech warunkach. O politycznym zaufaniu, żeby kraje się na siebie orientowały. Drugim warunkiem jest strategiczne planowanie. Mamy ostatnią szansę, żeby wykorzystać dla połączonej Europy Środkowo-Wschodniej pieniądze płynące z Unii Europejskiej. Andrzej Duda powiedział, ze musimy z unijnej perspektywy finansowej wyjść jako wspólnota, łańcuch państw połączonych politycznie-strategicznie i biznesowo” – Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o wspólne wykorzystywanie środków na infrastrukturę, która połączy kraje na osi Północ – Południe. – “Trzeci warunek polega na tym, żeby wszystkie inicjatywy spinały się finansowo” – dodał.

Grupę Adriatyk, Bałtyk i Morze Czarne polski prezydent określa jako ABC. Organizatorem spotkania podczas sesji Zgromadzenia ONZ była Chorwacja – “Na taki projekt mniej więcej w tym samym czasie wpadliśmy z prezydentem Andrzejem Dudą” – powiedziała prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Wybrana w lutym zeszłego roku na stanowisko prezydenta Kitarović już zdążyła nakreślić swoją wizję “Międzymorza”.

“Kolinda” – tak nazywają ją Chorwaci – ma w swoim kraju duże poparcie, a także zaplecze polityczne. W przestrzeni publicznej, w dyskusjach politologów, a nawet w samym handlu i gospodarce pojawiły się głosy mówiące o tym, że prezydent po raz pierwszy określiła samodzielne miejsce Chorwacji w świecie. Kitarović odwołuje się do historii XIX wieku i wspólnoty wielu narodów w ramach monarchii habsburskiej, w której – w ramach jednego państwa – jeszcze przed I wojną światową żyli i Chorwaci nad Adriatykiem, i Polacy w Krakowie. Zdaniem komentatorów jest to pierwsza wielka idea i wyraz samodzielnego myślenia w perspektywie międzynarodowej – tego, czego jej poprzednikom brakowało.

Kolinda Grabar-Kitarović widzi Europę Środkowo-Wschodnią w przyszłości jako wspólnotę interesów – w sferze bezpieczeństwa politycznego i energetycznego. Widzi ją także jako wspólnotę krajów dbających o podnoszenie wymiany handlowej i kierowanie uwagi na region, który nie powinien mieć oddzielnej struktury politycznej, ale swoją siłą przemawiać na kontynencie i w świecie.

Prezydent Andrzej Duda blisko współpracuje z Kolindą Grabar-Kitarović. W ciągu 6 miesięcy doszło aż do 4 spotkań. Ostatni raz pod koniec stycznia. Prezydent Chorwacji odbyła trzydniową wizytę w Polsce. 28 stycznia doszło do spotkania Polsko-Chorwackiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Kitarović przywiozła ze sobą przedstawicieli ponad 50 chorwackich firm Po stronie polskiej było ponad 80 inwestorów i wytwórców.

“Zbyt długo koncentrowaliśmy się na wzmacnianiu relacji między wschodem a zachodem, zaniedbując te między północą a południem. Europa Środkowa od Adriatyku po Bałtyk i od Morza Czarnego po Bałtyk stoi przed podobnymi wyzwaniami gospodarczymi i geopolitycznymi” – powiedziała prezydent Chorwacji podczas wspólnej wypowiedzi dla mediów – “To autentyczna inicjatywa pochodząca z Europy Środkowej. Ja i prezydent Duda wpadliśmy na ten pomysł mniej więcej w tym samym czasie” – dodała.

“Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne; to jest nasze abecadło, nasza część Europy, którą musimy wzmacniać, by pokazać, że mamy tutaj swoje zdanie” – Powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski po konferencji.

Próba zazębienia państw regionu zaczyna już przynosić pierwsze efekty. Grupa Wyszehradzka odżyła i staje się solą w oku Unii Europejskiej. Najpierw 20 stycznia na spotkaniu państw grupy V4 oraz Macedonii, Serbii i Słowenii uzgodniono wspólne stanowisko wobec imigrantów. Teraz trwają rozmowy o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej w sprawie propozycji porozumienia pomiędzy UE a Wielką Brytanią.

Współpraca państw regionu ABC kwitnie także w wymiarach wojskowych i gospodarczych. W lutym minister obrony Litwy poinformował, że chce stworzyć z Łotwą, Estonią i Polską wspólną obronę przeciwlotniczą. Szef litewskiego MON Juozas Olekas powiedział, że jego resort obecnie prowadzi intensywne rozmowy na ten temat z łotewskim i estońskim ministerstwami Obrony.

5 lutego czeski minister handlu i przemysłu Jan Mládek spotkał się w Polsce z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Tematem rozmów była gazowa i naftowa integracja regionu Europy Środkowej. Uzgodniono wsparcie dla budowy gazociągu pomiędzy Polską i Czechami, które wraz z powstającą na obszarze obu państw infrastrukturą ma stanowić element Korytarza Północ-Południe integrującego systemy gazowe krajów wyszehradzkich i Chorwacji. Dzięki planowanym inwestycjom Czechy uzyskają dostęp do polskiego terminala LNG.

Międzymorze staje się faktem. Idea Piłsudskiego jest właśnie wprowadzana w życie. Mamy do tego idealny moment. Unia Europejska przeżywa kryzys, a o powstanie Międzymorza zabiega nie tylko Polska ale także inne kraje regionu. PiS wie, że druga taka okazja się nie nadarzy i wykorzystuje korzystną sytuację do budowy nowego sojuszu.

Related posts

Prime Minister Mateusz Morawiecki on the Molotov-Ribbentrop Pact

Admin MJ

ROK 2016 ŁAD CZY CHAOS

admin

Gratulacje dla Prezydenta Polski, Dr. Andrzeja Dudy

Admin MJ

Air Policing in Baltic States – Russian Spy Plane detected by the Polish F-16’s

admin

Quiet Totalitarian Revolution

Admin MJ

PI Newsletter February-March 2024

Admin TH

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy