13.6 C
Los Angeles
April 20, 2024
Current events In the U.S. Poland-Current Issues Polish Diaspora Recommended

Ostatnie pożegnanie Pana Jana Michała Małka

Na polskiej ziemi 10 maja 2022 roku odbył się pogrzeb wybitnego działacza polonijnego, współzałożyciela Instytut Polonia, Pana Jana Michała Małka, który  przez ostatnie kilkadziesiąt lat mieszkał na emigracji w Los Angeles, w Kalifornii. Msza święta żałobna została odprawiona o godzinie 11.30 w  Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba Apostoła (Fara) przy ul. Krakowskie Przedmieście 2 (Stare Miasto) w rodzinnym mieście Pana Jana Piotrkowie Trybunalskim w województwie łódzkim, gdzie spędził swoje lata dzieciństwa i młodości. W tym kościele Pan Jan niegdyś przyjął sakramenty święte: chrzest, komunię i bierzmowanie. Był absolwentem Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Z tejże szkoły na pogrzeb przybyła delegacja uczniów i nauczycieli.

Pan Jan urodził się 18 maja 1928 roku w Piotrkowie Trybunalskim, zmarł 19 marca 2022 w Los Angeles w wieku 93 lat. Pochodził z zamożnej i dystyngowanej rodziny. Jego mama Maria z Chevaux Małek była z pochodzenia francuską. Otrzymał on na chrzcie drugie imię Michał po swoim ojcu.

Na pogrzebie była obecna żona Pana Jana – Krystyna, która przyleciała na kilka tygodni do Polski pożegnać męża razem z przyjaciółką Jolantą Wilk z Kalifornii. Do Piotrkowa Trybunalskiego na pogrzeb przyjechała również z Francji jego córka Elizabeth razem z córką i synem. Na tej uroczystości  obecny był także ks. Rafał Dyguła, chrystusowiec, który do 2020 posługiwał jako proboszcz w polskiej parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles. Na ostatnie pożegnanie Pana Jana przybyło również wielu przyjaciół, znajomych i współpracowników z Polski, w tym Prezes Zarządu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, z Wiceprezes Moniką Leszczyńską oraz prawnik i publicysta Stanisław Michalkiewicz.

Ksiądz celebrujący mszę świętą pogrzebową podczas homilii mówił, że Pan Jan Małek przez wiele lat mieszkał we Francji, w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy nie zapominał o swojej ojczyźnie, którą bardzo kochał i on dla tej ojczyzny żył. Był prawdziwym chrześcijaninem, on wiarę katolicką wyniósł z polskiej ziemi i z tutejszej parafii. Pan Jan może być dla nas wzorem, jak pięknie można żyć, czynić dobro oddając Polsce część swojego serca, umysłu i środków finansowych. Jan Małek został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Starym w Piotrkowie Trybunalskim.

Podczas ceremonii pogrzebowej w swoim przemówieniu prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) Jan Kubań powiedział, że Pan Jan hojnie obdarzał swoją ojczyznę, by czynić ją lepszą. Miał w sobie niespożytą energię. Po ukończeniu studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej przez kilka lat pracował w Biurze Projektów Przemysłu Chemicznego, a następnie w przemyśle farmaceutycznym. Pod koniec 1958 roku nie godząc się na ustrój komunistyczny, który ograniczał wolność polityczną wyemigrował z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do Francji, gdzie przez 8 lat pracował jako inżynier. W 1967 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, tam był zatrudniony jako inżynier chemii. Dzięki swojej pracowitości i wytrwałości jako wynalazca uzyskał kilka patentów amerykańskich. Rozpoczął działalność przedsiębiorczą na rynku nieruchomości. Wspomagał finansowo wiele przedsięwzięć, które miały na celu wspierać rozwój Polski.

W swoim przemówieniu na cmentarzu Prezes Kwaśniewski dziękował Panu Janowi za spuściznę jaką po sobie pozostawił oraz za to, że był oddanym przyjacielem Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz nowo powstałej uczelni Collegium Intermarium. Pan Jan zaoszczędzone pieniądze lubił przeznaczać na cele charytatywne i inwestować w organizacje krzewiące kulturę polską na ziemi amerykańskiej.

Pan Jan w 2000 roku założył w Stanach Zjednoczonych fundację Polish-American Foundation for Economic Research and Education (PAFERE). W 2007 roku powołał do życia jej polski odpowiednik – Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, której celem jest przyczynianie się do szybszego rozwoju gospodarczego Polski, do uczynienia naszej ojczyzny krajem zamożnym, silnym i bezpiecznym poprzez promowanie wiedzy ekonomicznej w oparciu o chrześcijańskie fundamenty.

Jan Michał Małek był również współzałożycielem Instytutu Polonia (Polonia Institute), fundacji powstałej w 2015 roku i prężnie działającej w Stanach Zjednoczonych do dziś, zajmującej się m.in. pielęgnowaniem w USA polskiej kultury oraz przekazywaniem prawdy o Polsce i Polakach. Istotą powołania Instytutu Polonia jest aktywna promocja i obrona interesów Polski, Polaków i Polonii w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Po zakończeniu tej uroczystości, uczestnicy pogrzebu zostali zaproszeni na poczęstunek do pobliskiej restauracji Meckier, gdzie wszyscy wspominali Pana Jana w prawdziwie życzliwej i rodzinnej atmosferze. Na pamiątkę tego smutnego dnia każdy otrzymał książkę napisaną przez Pana Jana zatytułowaną “Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna”.

 

W 2016 roku Jan Małek został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za całokształt działalności na rzecz Polski i Polonii. 17 maja 2018 roku Jan Michał Małek został laureatem Nagrody im. Fryderyka Bastiata, przyznawanej od 2017 roku przez Fundację Akademia Patriotów.

Pan Jan pozostanie w naszych sercach i pamięci jako wielki patriota, działacz społeczny, człowiek uczciwy, prawy i głęboko zatroskany o dobro naszej ojczyzny – Polski.

Małgorzata Jaroszek

Related posts

16 steps to paralyze Poland

admin

The Trump Administration Just Did Something Unambiguously Good For Obamacare

admin

Grzegorz Braun’s documentary on Smolensk

admin

Presidents, Race and the Military, in the 1940s and Now, A Throughout Comparision

admin

Totalitarianism and Liberty

Admin UO

Nov. 11 Webinar: Winners of PI Competition 2023 presented!

Admin TH

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy